Alimenty.pl

wszystko o alimentach

Welcome! Log In Create A New Profile
Advanced
gosc

Alimenty na pełnoletnie dziecko


January 17, 2008 03:09PM
Rozwodzę się. Moja córka jest pełnoletnia chcę ją utrzymywać ale ciekawy jestem czy jest to moim prawnym obowiazkiem. Podkreślam nie mam zamiaru się wymigiwać od płacenia.
(pero)

Re:


January 17, 2008 03:09PM
Obowiązek utrzymania pełnoletniego dziecka masz tylko wtedy gdy sie ono uczy, do momenty ukończenia studiów wyższych lub skończenia 25 lat.

Re:


January 17, 2008 03:09PM
Mam syna który ma 27 lat ,wprawdzie mieszka i studiuje w niemczech ale musze na niego płacic alimenty. A może nie muszę???

Re:


January 17, 2008 03:09PM
Mam syna który ma 27 lat ,wprawdzie mieszka i studiuje w niemczech ale musze na niego płacic alimenty. A może nie muszę???

ludzki


March 20, 2008 10:13PM
Polskie prawo nie określa wieku osoby alimentowanej, ktory oznaczalby wygasniecie obowiazku alimentacyjnego! Art. 133 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekunczego z 1964r. mówi, że obowiązek alimentacyjny rodziców zględem dziecka istnieje do momentu, gdy nie jest w stanie się samo utrzymać. Wykładnią tego przepisu zajmował się już Sąd Najwyższy, ktory uznal, ze obowiazek alimentacyjny nie jest zwiazany z wiekiem alimentowanego, ale z jego mozliwoscia do samodzielnego utrzymania sie. Co do odpowiedzi na Pana pytanie to jesli pelnoletnia corka, po ukonczeniu szkoly np. sredniej kontynuuje edukacje w szkole wyzszej w systemie dziennym to ma Pan obowiazek prawny alimentowania jej, gdyz studiujac dziennie nie bedzie w stanie sie sama utrzymac.Edited 1 time(s). Last edit at 03/20/2008 10:14PM by Koby.
Izunia

alimenty


March 26, 2008 05:14PM
ja mam podobne pytanko. Mam 23 lata i jestem na 3 roku studiów licencjackich. w lipcu mam obronę. Jednak w styczniu tego roku zawarłam związek małżeński (cywilny). Ale nie mieszkamy z mężem razem i ja nie pobieram od niego żadnych środków finansowych. Mam zasądzone od swojego ojca alimenty w wysokości 150 zł. Dziś dostałam z sądu zawiadomienie i pismo ojca z żądaniem ustania obowiązku alimentacyjnego. Czy zostaną mi one odebrane mimo, że nie mam środków na własne utrzymanie i mieszkam z bezrobotną mamą?
Ius

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


March 28, 2008 02:00AM
Prawdopodobnie obowiazek alimentacyjny ojca wobec Pani wygasl, gdyz zawarla Pani zwiazek malzenski. Obowiazek wsparcia finansowego w tej chwili nalezy w pierwszej kolejnosci do Pani meza i sad nie bedzie dochodzil czy Pani z mezem mieszka, czy nie... Jesli Pani nie ma srodkow na utrzymanie moze Pani w tej sytuacji wystapic z pozwem o alimenty, pozywajac meza.
Kris

alimenty a orzecznie i do kiedy?


March 28, 2008 08:17PM
witam - ja mam pytanie, może ktoś tu udzieli mi jakiejś wiążącej informacji. Czy mogę pobierać alimenty od ojca i do kiedy mogę je dostawać, jeżeli mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowanym oraz obecnie nie kontynuje nauki, czy jest jeszcze możliwość dochodzenia tego świadczenia? Dodam, że 24 lat nie skończyłem. Wiem tylko tyle, że moge je dostawać bez względu na wszystko, gdy mam orzeczenie o niepełnosprawności ale całkowitej. Czy ktoś będzie w stanie odpowiedzieć mi na te zagadnienia? Z góry dziękuje
kamilka

ALIMENTY NA PELNOLETNIE DZIECKO


March 29, 2008 03:40PM
MAM PYTANIE BYLA BYM WDZIECZNA JAK BY MI NA NIE KTOS ODPOWIEDZIAL OD # TYGODNI NIE MIESZKAM Z MATKA I OJCZYMEM A OD MOJEGO OJCA BIOLOGICZNEGO MAM ZASADZONE @%) ZL ALE ON NIE PLACI WYMIGUJE SIE OD PLACENIE ZRESZTA NIE JESTEM JEDNA NA KTORA MUSI PLACIC!! NIE WIEM JAK MAM SIE UTRZYMAC ALIMENTY MAM I CO DALEJ BEDE MUSIALA NAPISAC PISMO ZOSTALO MI JESZCZE TROCHE NAUKI PO LICEUM ZAMIERZAM ISC NA STUDIA A KARZDY PIENIADZ SIE PRZYDA ! MAM PYTANIE JESZCZE JEDNO CZY JAK BEDENA STUDIACH NIESTACJONARNYCH TAKZE NALEZA MI SIE ALIMENTY?? prosze odpiszcie
agatka

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


March 29, 2008 04:27PM
jesli ojciec dwojki dzieci pracuje za granica,dochody duze,zyjemy bez slubu,podajac go o alimenty jakie mam szanse na uzyskanie wysokich alimentow na dzieci i na mnie?poniewaz nie pracuje wcale
iwa

ludzki


March 29, 2008 09:05PM
Mam córkę która skończyła 21 lat ,ponoć uczy się zaocznie.Piszę " ponoć" bo najprawdopodobniej podjęła naukę w kolejnej szkole. Mieszka ze swoim chłopakiem, który pracuje.Córa nigdzie ponoć nie pracuje choć mogłaby bo naukę kontynuuje w systemie zaocznym ( sobota-niedziela ).Nie mam z nią kontaktu , ponieważ mnie unika.Dodam , że raz prosiłem poświadczenie nauki od niej ze szkoły i nie otrzymałem.Alimenty płacę nadal i regularnie.na adres matki.Proszę o pomoc-do kiedy muszę płacić i czy w takiej sytuacji muszę nadal płacić ? czy muszę wystosować pismo do sądu o zaprzestanie ? Kto poniesie koszty adwokackie i sądowe w sytuacji , gdy córka będzie miała adwokata ? i kto pokrywa wówczas koszty sądowe ?Dodam że córkę sam przeprowadzałem na ich mieszkanie ,które jest własnością rodziców jej chłopaka.Razem mieszkają już 1.5 roku.Proszę o pomoc-co mam robić.,????????.Ja jestem rencistą z powodu nowotworu złośliwego..
hujoza faktoza

ludzki


April 04, 2008 06:12PM
Wt kurwiszony!!! na drapane liczyciee!!! a do roboty kurwa lenie zajebane!!!
iwa

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


April 27, 2008 11:09PM
pani iwo to nie zbieg okolicznosci-wiemy jak jest prawda-ale tupet ma pani
d997

ludzki


April 29, 2008 12:55PM
Witam. Mam pytanie. Mam 22lata i uczę się w systemie zaocznym. dodatkowo pracuje na zlecenie ale moje wynagrodzenie brutto jest mniejsze niż ustawowe minimalne. Nigdy nie miałam zasądzonych alimentów, wszystko bylo załatwione "na gębę". Moja mama pisała co roku pismo oświadczając że otrzymywała pieniądze na mnie w kwocie dużo wyższej niż było w rzeczywistości (głupia była i tyle). Ojciec dawał 100 Euro na miesiąc a pismo zawsze chciał chyba tylko po to żeby sobie to odliczyć (mieszka w Niemczech). Teraz przestał płacić bo pracuję. Pomijam fakt że przy tym co on ma to cały czas dawał nam jałomużnę. A za 700 zł nie utrzymam się przecież sama! Mieszkam dalej z mamą. Chciałabym wystąpic do sądu o alimenty. Przynajmniej na szkołę by się przydało. Czy mam szansę cokolwiek otzrymać? Kto poniósłby wtedy koszty sprawy? Ile ewentualnie by to było? Co musiałabym zrobić żeby taką sprawę zalożyć?
Jeszcze jedno. Szef zaproponował mi umowę na czas okreslony do końca roku za minimalne wynagrodzenie. Czy jesli mam teraz szansę na alimenty czy to będzie jakąś przeszkodą?
Dziękuje za odpowiedź!
pozdrawiam!
agusia

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


April 29, 2008 09:17PM
Parę dni temu ukończyliśmy z bratem szkołę średnią. Od 8 lat ojciec płaci na nas alimenty, ale nie zamierza tego robić jeśli pójdziemy do pracy w okresie wakacyjnym, ani jeśli będziemy pracować i studiować zaocznie. Zamierzaliśmy z bratem wyjechać na studia (nawet zaoczne) do innego miasta, ale pomimo tego że byśmy pracowali nie będziemy w stanie samodzielnie się utrzymać, żyjąc nawet na najniższym poziomie. Czy ojciec będzie miał obowiązek płacenia alimentów w tej sytuacji? Czy pracująca mama również ma obowiązek pomagania nam finansowo jeśli nie będziemy już z nią mieszkać?
Proszę o szybką odpowiedź.
do goscia

ludzki


April 29, 2008 10:25PM
dokladnie zgadzam sie z toba alimenty sa do okresu studiów czyli 25 lat o ile sie uczy jezeli syn ma 27 lat to nie musisz płacic alimentów tylko złuz do sądu cywilnego o zaniechanie alimentów-ze względu na jego wiek to juz nie jest twój obowiązek-moja córka zmieniała 2 razy szkołe 2007 poszła do innej szkoly chodziła caly wrzesien a potem to olala.w styczniu skonczyła 18 lat i od kwietnia nie place alimentów bo nie chodzi do szkoly i nie prawda jest to ze tak dlugo mam płacic az znajdzie srodki swego utrzymania bo bedzie miala 30 lat a ja dalej bym placil [uczysz sie to bede placic do 25 lat
Samija

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


May 16, 2008 05:02PM
Witam

Moje pytanie również dotyczy nie tyle wysokości alimentów tylk faktu czy matka mieszkająca za granicą może przesyłać alimenty na konto bankowe pełnoletniego dziecka czy musi je otrzymywać z potwierdzeniem ojciec z którym to dziecko mieszka?

Bardzo mi zależy na odpowiedzi.. z góry dziękuje i Pozdrawiam
ojciec

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


July 09, 2008 10:27AM
Witam. Moja córka ma 24 lata podobno uczy sie na studiach zaocznych, nie pracuje, ma chłopaka z którym ma dziecko. Nie mam żadnych kwitków potwierdzających że place za jej studia. Ma zamiar przeprowadzić sie do chłopaka z dzieckiem i z nim zamieszkać. Czy ja mam obowiązek płacenia na nią alimentów w takiej sytuacji? i czy jak założę sprawę sądową to kto pokrywa koszty? bardzo proszę o odp. Z góry dziękuje. Pozdrawiam.
ojciec

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


July 09, 2008 10:27AM
Witam. Moja córka ma 24 lata podobno uczy sie na studiach zaocznych, nie pracuje, ma chłopaka z którym ma dziecko. Nie mam żadnych kwitków potwierdzających że place za jej studia. Ma zamiar przeprowadzić sie do chłopaka z dzieckiem i z nim zamieszkać. Czy ja mam obowiązek płacenia na nią alimentów w takiej sytuacji? i czy jak założę sprawę sądową to kto pokrywa koszty? bardzo proszę o odp. Z góry dziękuje. Pozdrawiam.
Zdzisław

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


August 28, 2008 08:55PM
Witam. Chętnie się poradzę u bardziej zorientowanych. Sytuacja jest tak: od wileu lat łożę na utrzymanie dziecka i to bez żadnego postanowienia sądowego. Do tej pory tylko jeden jedyny raz miałem zasądzone alimenty i było to 100 złotych sprzed wielu lat. Oczywiście dzisiaj moje świadczenia są wyższe, adekwatne do warunków rzeczywistosci, ale też bez nadmiernego luksusu.
Obecnie mam jednak nieco trudniejszą sytuację. od ponad dwóch lat opiekuję się matkę, która jest niepełnosprawna, została przeze mnie ubezwłasnowolniona i jestem jej opiekunem prawnym. Zakres opieki i wydatki na matke przekraczają znacznie środki, które ona otrzymuje z tytułu emerytury. Leki, środki pielęgnacyjne, a przede wszystkim pieluchy....Ponieważ matka wymaga stałej opieki przebywa u mnie. Opłacam jej mieszkanie, które było zadłużone.

I teraz: Dziecko ma 19 lat. Przyjeżdża do mojego miasta. Chce się usamodzielnic, nauczyc życia, postudiowac. Na studia dzienne się nie dostało, pójdzie na studia prywatne, zdaje się w systemie zaocznym. W ramach pomocy dziecku zobowiazałem się do tego, że ja przeniosę się do mieszaknaia matki, a na moje wejdzie dziecko, które chce razem z koleżanką tu zamieszakac. Koszt wynajmu takiego mieszkania to 1000-1200 złotych miesięcznie. Od dziecka oczywiście nie będe brał. Ma się wykazac odpowiedzialnością i zadbac jedynie o uiszczanie opłat za media i czynsz. Zastanawiam się jednak, czy ja mam nadal obowiązek płacenia alimentów? Jesli tak, to nagle okazałoby się, że zamiast 700 złotych plus extra wydatki i kieszonkowe na rzecz dziecka, będę musiał wydatkowac ponad 2000 złotych, bo nie mógłbym wynaj swojego mieszkania. A nawet gdybym chciał tyle wydatkowywac, to jest to obecnie niemożliwe. W ciągu dwóch lat, z powodu opieki nad matką dwukrotnie straciłem już pracę. Spóźnienia, wcześniejsze wyjścia, koniecznośc pójścia do lekarza, który przyjmuje wiadomo w jakich porach, koniecznośc załatwienia spraw sadowych, urzędowych, itd.Są kłopoty z uzyskiwaniem dochodów.


Reasumując: Chcę dziecku pomóc. Daję mu możliwośc mieszkania w moim mieszkaniu tylko za opłaty. Uważam, że skoro studia są zaoczne powinno sobie na nie zarobic i na życie, skoro nie potrafiło się dostac na studia dzienne. Uważam też, że nie powinienem dalej płaci alimentów. Czy mam rację?
WERONIKA

ludzki


November 07, 2008 06:21PM
Mam 30 lat. Od urodzenia lecze sie na powazna chorobe. Ze wzgledu na wieksza szanse na wyleczenie od 8 lat mieszkam za granicami kraju.Od ostatniej operacji (31.11.07) jestem na zwolnieniu, trzy miesiace temu zostalam zwolniona z pracy. Moja sytuacja ekonomiczna jest krytyczna. Zbliza sie data kolejnej operacji i dalsze leczenie, ktorego koszty przekraczaja moje mozliwosci finansowe. Rodzice sa po rozwodzie, a ojciec nigdy nie uczestniczyl w moim wychowaniu ani leczeniu. Czy moge ubiegac sie o jakakolwiek alimenty z jego strony????
tata 62

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


November 11, 2008 01:33PM
moja 23 letnia córka 1,5 roku temu wyszła za mąż a 4 lata temu urodziła dziecko izamieszkała z jego ojcem, już wtedy nie uczyła się a,ja do tej pory płacę alimenty .czy jest to zgodne prawem i czy jest możliwe ustanie obowiązku alimentacyjnego 4 lata wstecz.

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


November 11, 2008 03:49PM
Złóż wniosek do sądu o ustanie obowiązku alimentacyjnego. Płacenia alimentów mogłeś zaprzestać w momencie wyjścia córki za mąż. Możesz żądać zwrotu do maks. 3 lat wstecz.
Pzdr
kolor82

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


November 11, 2008 08:45PM
Witam! Mam pytanie a moze kilka... Mam 2latk.9m synka sam przebywam w UK synek w PL.Przez 2lat wysylalem 50? na samo dziecko co tydzien.Odkad sie dowiedzialem ze jestem zdradzany i jest w ciazy 3m moja ex dziewczyna.Zostawilem ja wysylajac 160? na dziecko co miesiac nadal.Jezdzeilem 4 razy do roku do synka.Przywozac prezenty ciuszki zawsze!! Za ciuszki zbieram rachunki od kilku...miesiecy poniewaz jej ni ufam!Wzielem kredyt na dom wczesniej w ktorym mielismy razem zamieszkac 2200Zl miesiecznie.Rozstanie z jej oczywistej winy! Staszy mnie sadem ,alimentami angielskimi!!! Czy rzeczywiscie sad w PL moze w jakis sposob zasadzic jej alimenty 1/3 moich anielskich zarobkow czy wogole cokolwiek poza 1000zl.Odebrac mi prawa rodzicielskie? Chodz sadze ze mowi bzdury!!! ale niewiem czego sie teraz moge po niej spodziewac?!Czy sad wezmie pod uwage moje wydatki,nie wspominajac o problemach z kartami credytowymi,debetowymi!Ze place wynajem za dom w UK podatki za dom samochud,rachunki,kredyt,i pozostale rachunki....I na dzien dzisiejszy zycie mi ratuja nadgodziny w pracy.Nie nalezy do biednej rodziny wiec jesli pojdzie do sadu czy jej prawnik moze znalesc furtke by zalatwic jej godne alimenty!smiling smileyKtore mnie zrojnuja!!!dzikuje
nei

ludzki


November 12, 2008 06:25PM
Witam.Chciałam się zapytać czy ojciec może zabrać mi alimenty jeśli studiuje zaocznie i zarazem rozpoczęłam staż?Dotej pory studiowałam dziennie i była "cisz"a jak zaczęłam studia zaoczne, ojciec chce zaprzestać płacenia... czy to jest możliwe??
Pawdzi

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


December 15, 2008 10:03PM
Witam
Niedawno skonczylem 18 lat mieszkam z matka ktora pracuje i zarabia 1000 zl na miesiac. Ja uczeszczam do szkoly, do technikum. Alimenty dostaje moja matka w wysokosci okolo 230 zl. Moj ojciec ma wyksztalcenie podstawowe i nie pracuje. Chcialbym sie dowiedziec czy: 1) Moge dostawac ja alimenty do reki jesli tak to co mam zrobic ? 2) Chcialbym podwyzszyc moje alimenty ale nei wiem jak mam napisac wniosek i gdzie zlozyc ? 3) Czy sad moze podwyzszyc moje alimenty w sytuacji gdy moj ojciec ie pracuje ? Za pomoc bardzo dziekuje.
Pozdrawiam
Wojtas

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


December 28, 2008 10:16AM
Witam wszystkich i mam pytanko tak jak wszyscy.Moj syn jest juz pelnoletni jakos nie udalo mu sie skonczyc zadnej skoly poza gimnazjum.
Teraz probuje szczescia zaocznie gdyz zostaje ojcem i musi zaczac utrzymywac wlasna rodzinke,wiec pytako w tej sprawie czy ja mam obowiazek dalszego placenia na syna. Dziekuje z gory za odpowiedzi.
Wojtas

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


December 28, 2008 10:17AM
Witam wszystkich i mam pytanko tak jak wszyscy.Moj syn jest juz pelnoletni jakos nie udalo mu sie skonczyc zadnej skoly poza gimnazjum.
Teraz probuje szczescia zaocznie gdyz zostaje ojcem i musi zaczac utrzymywac wlasna rodzinke,wiec pytako w tej sprawie czy ja mam obowiazek dalszego placenia na syna. Dziekuje z gory za odpowiedzi.
hosa

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


December 28, 2008 11:46AM
W świetle polskiego obowiązujacego prawa krajowego, na uczące sie dziecko obowiązuje prawo alimentacyjne. Jednak wysokość alimento nie moze byc kwotą powodujaca pogorszenie sie stopy zyciowej osoby zobowiązanej do alimentów.
Sądy rodzinne często nagminnie nie zważają na sytuację materialną osoby zobowiązanej, zasadzajac wprost bardzo wysokie świadczenia alimentacyjne na rzecz wnoskodawcy o alimenty.
Stad moja rada brzmi następujaco:
- przed Sądem nalezy miec na uwadze, czy osoba wnioskujaca o alimenty postępuje w sposób właściwy i nie narusza zasad współzycia spolecznego- np. dotad nie ukonczyla szkoly, a w chwili jak opisano w poscie ubiega sie o alimenty moim zdaniem podstepnie. Sa Osrodki pomocy społecznej i tam powinna sie kierować się o pomoc i wsparcie finansowe. Może tez zgłosic sie do urzedu pracy jako osoba poszukujaca pracy, poniewaz tok nauki ma tryb zaoczny, wiec nie stoi nic na przeszkodzie, aby podjeła jakakolwiek prace do czasu zdobycia kwalifikacji.
Ponadto. Od stycznia 2009r przez najblizsze dwa lata bedzie obowiazywalo prawo krajowe, potem juz prawo UNII EUROPEJSKIEJ.
Miejmy nadzieje, ze w koncu politykaka represji prawa roszczen o alimenty na rzecz doroslego dziecka czy innych czlonkwo rodziny spadnie na wydzialy polityki socjalnej. W żadnym z krajów UNII nie ma tego typu represji prawa jaka dominuje w Polsce. To zwyczajne nadużycie!
Jesli to nie pomoże, w wypadku niskich dochodow majac wysokie ropszczenia alimentacyjne istnieje prawo do zlozenia wniosku do MOPS w miejscu zamieszkania o zasiłek okresowy i kwota pobrana zostanie wyrownana przez swiadczenie MOPS.
Nadto, dzisiejsza polityka rodzinna skłania do tego, ze kto jest przebiegły i ma mozliwosc poniesienia jednorazowej opłaty notarialnej - dokonuje ustroju małzenskiego czyli - rozdzielnosci majatkowej majacej ułatwic w zyciu danej osoby.
Tak, ze mozliwosci jest wiele, zalezy jak i w jaki sposób mozna sie odniesc do sprawy. Zycze powodzeniathumbs up
Karolina

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


December 28, 2008 05:06PM
Witam mam skończone 18 lat,ucze sie w lo.Moi rodzice nie mieli nigdy ślubu. Obecnie mieszkam z matka ktora ma problemy alkoholowe i nie chce sie leczyc na dodatek nie jest nigdzie zatrudniona, nie ma nawet bezrobocia, ojciec natomiat jest zaduzony i plci mi alimenty w wysokosci 100zl przy czym sama musze mu pieniadze porzyczac. Mysle o wyprowadzce od matki ale nie wiem czy jesli to zrobie bede mogla domagac sie od niej placenia alimentow??
Mały

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


December 31, 2008 06:38PM
MAM PYTANIE I BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZ MAM TROJE DZIECI PŁACE NANIE REGULARNIE DUŻE ALIMENTY NAJSTARSZY SYN MA 21LAT SKĄCZYŁ ZAWODÓWKE I POSZEŁ DALEJ ZAOCZNIE CZYLI CO DRUGĄ (SOBOTE I NIEDZIELE)A OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU PRACUJE ALE NIE ZAREJESTROWANY W ŻADNYM ZAKŁADZIE PRACY.MUSZE MU PŁACIĆ ALIMENTY
Mende

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


December 31, 2008 07:15PM
Jesli nie udowodnisz,że pracuje to nic nie zrobisz.Zaoczna szkoła nie zwalnia się od palcenia alimentów,chyba że syn zarabia,ale jak robi na ,,czarno" to nie udowodnisz mu tego.
tokio

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


January 02, 2009 03:46PM
Mam podobny problem do autorki IWA wyżej napisanego postu , dlaczego nikt go nie skomentuje konkretnie i dlaczego nikt nie udzieli porady ? Przecież w takich sytuacjach idzie się załamać ...Ludzie piszą i nic konkretnego nie dowiadują się.A przecież ludzie maja podobne problemy i uzyskaliby odpowiedz na wiele pytań. Powodzenia .
art

Wyprowadzka a alimenty


January 05, 2009 04:14PM
Serdecznie proszę o udzielenie mi pomocy w wyjaśnieniu pewnej sprawy. Mianowicie chodzi o to, że chcę się wyprowadzić z rodzinnego domu, do innego miasta. Póki mieszkam w swoim mieście, chodzę na studia, dostaję alimenty, nawet pracowałem w wakacje na umowę o zlecenie. Teraz, gdy chcę się wyprowadzić do innego miasta, będę musiał wynajmować pokój (oczywiście na "czarno" bez żadnego udokumentowania, tak jak to robi masa studentów), do tego na okres drugiego semestru pójdę do szkoły policealnej (system sobota-niedziela, szkoła państwowa) a to dlatego że nie dam rady przenosić się w ciągu roku akademickiego. Dopiero po wakacjach letnich rozpocząłbym na nowo studia. Obawiam się jednak czy nie utracę alimentów z racji takiej, że nie mieszkam w domu rodzinnym, że będę uczył się dosłownie chwilowo w studium policealnym, oczywiście wysokość alimentów jest niewystarczająca bym pokrył zapotrzebowanie na materiały do nauki, a także może zabraknąć nie raz "na życie", daltego chciałbym pracować za niską stawkę, na zlecenie. Jednak jak podkreśliłem obawiam sie o alimenty, czy dalej będą mi przysługiwać.
Pozdrawiam i serdecznie proszę o pomoc

ludzki


January 06, 2009 04:14PM
Pomóżcie mi prosze!! Mam 19 lat jestem uczennicą 3 klasy technikum... Moi rodzice sa po rozwodzie jakies 4 miesiace w trakcie tego uzgodniliśmy z nimi ze beda dawac mi po 200 zl miesiecznie od rodzica w sumie 400 zl razem. miesciecznie na moje opłaty bilety miesieczne na dojazdy wynosza mnie okolo 150 zl do tego jeszcze płace za szkole 25 zl miesiecznie no i telefon. zostaje mi z tego wiec okolo 200 zł jeszcze z tego musze sama sie utrzymac kupic sobie srodki czystości, ubrania itp. czasem nawet a raczej czesciej niz czasem nawet zjesc obiad na miescie bo mojej mamie nie chce sie zrobic zakupów badz ugotowac. tata z nami mieszka do konca marca... ale tak jak ustalił tak pieniade daje bez niczego, mama niestety dała mi tylko 2 razy w ciagu 5 miesiecy od ustalenia. obecnie chce zamiaszkac z chłopakiem bo jak tata sie wyprowadzi to w domu bede miała piekło... chce podac mame o alimenty. Tylko nie wiem jak to zrobic... czy musze sama osobiscie złożyc papiery czy moge to zrobic razem z tata? albo on w moim imieniu?? jak juz złoże to jaka kwota mi sie nalezy??
moja mama ma sama przydzielone alimenty na moja 14 letnia siostre. dostaje 500 zł miesiecznie. mnie sad nie wziol pod uwage bo niestety jestem pełnoletnia.
jasiek

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


January 07, 2009 11:54PM
Blagam o odpowiedz wzielem slub mam dziecko ojciec do tej pory placil mi alimenty wczoraj zadzwonil i zarzadal papierka za sie ucze, szkole skonczylem teraz pracuje czy moze zabrac mi alimenty gdzie ja i moja zona lacznie mamy 1300 zl na zycie i 7 miesieczne dziecko, wynajmujemy kawalerke i ledwie dajemy rade
jasiek

ludzki


January 07, 2009 11:55PM
Blagam o odpowiedz wzielem slub mam dziecko ojciec do tej pory placil mi alimenty wczoraj zadzwonil i zarzadal papierka za sie ucze, szkole skonczylem teraz pracuje czy moze zabrac mi alimenty gdzie ja i moja zona lacznie mamy 1300 zl na zycie i 7 miesieczne dziecko, wynajmujemy kawalerke i ledwie dajemy rade
iwa

ludzki


January 08, 2009 11:52AM
mam 18letnią córkę która uczy się ale w lipcu urodzi dziecko po wakacjach będzie dalej uszęszczać do szkoły czy będę pobierać na nią alimenty z funduszu alimetacyjnego?

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


January 08, 2009 06:47PM
Człowieku, masz pracę, żonę i dziecko i jeszcze chciałbyś od ojca ciągnąć alimenty? eye popping smiley Najlepiej żeby całe życie Cię utrzymywał, nie? angry smiley

Pzdr
M

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


January 28, 2009 01:01AM
a ja chcialabym wiedziec jaki wniosek zlozyc i gdzie zeby alimenty byly przelewane na moje konto a nie przychodzily na matke bo jestem pelnoletnia
Bodzio

ludzki


February 10, 2009 09:29PM
Witam,mam pytanko,moja corka uczy sie zaocznie i pracuje w niemczech,czy nadal mam obowiazek placenia alimentow?corka ma 21 lat.Prosze o odpowiedz to pilne,z gory Dziekuje
Bodzio

ludzki


February 10, 2009 09:29PM
Witam,mam pytanko,moja corka uczy sie zaocznie i pracuje w niemczech,czy nadal mam obowiazek placenia alimentow?corka ma 21 lat.Prosze o odpowiedz to pilne,z gory Dziekuje
MARTYNA

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


February 17, 2009 01:41PM
Witam wszystkich mam pytanko? Dwalata temu wyszlam za maz a ojciec placi mi alimenty nie utrzymujemy kontakty po porostu jets zwyklym skurw.........sad smiley CAly czas sie ucze mam 23 lata czy ojciec ma obowiazek placenia mi alimentow ktore zostaly dawno temu zatwierdzone przez sad ...sa to smieszne piniadze ...grosze..!!! POzdrawiam .MARTYNA

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


March 12, 2009 12:54PM
Witam serdecznie,

Jestem dziennikarką i przygotowuję obecnie program o kobietach, które porzucone przez mężów walczą o alimenty sle siebie, tak by mogły dalej godnie żyć. Jeżeli uważasz, że Twoja historia jest warta opowiedzenia, jeśli chcesz ostrzec inne kobiety przed tym co je może spotkać jeśli zapragną odszkodowania od niewiernego męża - bardzo proszę o kontakt.

W programie możemy zagwarantować anonimowość. Bardzo proszę o pomoc w realizacji programu. Zdaję sobie sprawę, iż jest to temat niezwykle delikatny i trudny, ale jednak bardzo istotny.

Z góry dziękuję za przychylność,

gabriela.ryka@onet.eu
Marta

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


March 29, 2009 12:38PM
Witam
Mam pytanie, może ktoś tu udzieli mi jakiejś wiążącej informacji. Czy mogę pobierać alimenty od ojca i do kiedy mogę je dostawać, jeżeli mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności umiarkowanym oraz obecnie nie kontynuje nauki, czy jest jeszcze możliwość dochodzenia tego świadczenia? Dodam, że mam 29 lat. Nie moge znaleźć pracy jestem po operacji kręgosłupa kto mnie przyjmie po operacji gdzieś do pracy jak dźwigać nie moge i siedzieć długo też nie moeg. Czy ktoś będzie w stanie odpowiedzieć mi na te zagadnienia? Z góry dziękuje. Bardzo prosze o odpowiedź pilną na e-mail
neven1963

ludzki


March 30, 2009 12:21PM
Witam wszystkich.
Bardzo proszę o poradę w dość zawiłej sprawie. Całość ciągnie się od lat.
W 2003 roku wniosłem do sądu pozew o rozwód. Jednocześnie w tym samym czasie żona (jeszcze wtedy) wniosła do sądu o zabezpieczenie alimentacyjne. Sąd ustalił na czas trwania sprawy rozwodowej po 500 zł na dziecko. Mam dwoje dzieci. W dniu orzeczenia o zabezpieczeniu alimentacyjnym dzieci miały - córka 14 lat, syn 16 lat. Żona natychmiast udała się z orzeczeniem sądu (Sprawa zawieszona - zabezpieczenia alimentacyjne na czas trwania sprawy rozwodowej po 500 zł na dziecko) do płatnika mojego uposażenia z wnioskiem o obciążenie moich przychodów. Tak też się stało. W 2008 roku zakończyło się postępowanie rozwodowe. Wielokrotnie odkładane posiedzenia sądu na wniosek żony, spowodowały ponad 5 leni okres trwania sprawy. W tym czasie co miesiąc przekazywane były pieniądze na konto bankowe żony celem zabezpieczenia dzieci. W międzyczasie córka ukończyła szkołę średnią i dostała się na studia, syn niestety zaprzestał nauki mniej więcej w 2006 roku. W związku z tym że syn się nie uczył i pracował dorywczo żona moim zdaniem - wiedząc o zaistniałych zmianach powinna powiadomić o tym sąd. Nie uczyniła tego.
Po orzeczeniu rozwodu sąd ustalający zabezpieczenie alimentacyjne z 2003 roku - odwiesił sprawę alimentów i orzekł, że wobec nie wnoszenia roszczeń ze strony pełnoletnich dzieci, umarza sprawę. Do sądu trafiły oświadczenia o nie wnoszeniu o alimenty. Jedno podpisała córka a drugie było "podpisane" przez syna. Syn zaprzecza że cokolwiek takiego podpisał.
Na moje pytanie dlaczego była żona pobierała co miesiąc 500 zł na syna pomimo ustania podstaw - stwierdziła, że zadecydowała iż pieniądze należą się córce i nie musi się przede mną z tego tłumaczyć.
Proszę Państwa o podpowiedź czy mam podstawy o ubieganie się o zwrot niesłusznie pobieranych środków przez byłą żonę. Jeżeli tak to jak to mam uczynić - pozwem, wnioskiem do sądu itp?
Chcę dodać że w okresie potrącania alimentów z moich przychodów dodatkowo płaciłem na kurs przygotowawczy do studiów dla córki w 2007 roku. Obecnie od 2 miesięcy syn mieszka razem ze mną i w związku z tym nie płace alimentów dla córki twierdząc że była żona pobrała wystarczająco dużo pieniędzy i teraz może to przekazać dla córki. Wiem, ze to nie do końca poważne uzasadnienie ale moja sytuacja finansowa na dzień dzisiejszy uległa załamaniu. Mam długi zaciągnięte wcześniej na utrzymanie. Nie jestem w stanie płacić córce choć bardzo bym chciał. Mam przy sobie syna, którego musze i chcę wyciągnąć z kłopotów w jakie popadł mieszkając wspólnie z matką.
Jeszcze raz proszę o pomoc i podpowiedź. Chętnie przyjmę korespondencje na email:
neven1963@o2.pl
Z góry wielkie dzięki.
luq

ludzki


April 01, 2009 11:57PM
Witam
mam problem z moja 18letnia corka. gdy tylko skonczyla 18 lat (dwa tyg temu) opuscila dom rodzinny i poszla mieszkac z chlopakiem.Jestesmy z zona zalamani. Nie chcielismy zeby sie wyprowadzala sama tak zdecydowala. W domu sa wysmienite warunki do zycia, uczenia sie pieniedzy na nic nie brakuje i nigdy ich jej nie zalowalismy, miala wszystko. Czy moze ona teraz ubiegac sie o alimenty. Niechcemy płacić chcemy aby z do nas wrocila. Czy mozemy sie jakos odwołać? przeciez u Nas są super warunki.uczy sie w liceum.

Re: ludzki


April 02, 2009 12:11PM
Jak zażąda - będziecie musieli płacić.

Pzdr
luq

ludzki


April 02, 2009 04:09PM
Ale musze podkreslic ze ten chlopak zrobil jej pranie mozgu.Nic niemamy przeciwko tej milosci.Wrecz odwrotnie.Ale od pewnego czasu strasznie sie zmienila i jest nie do poznania.Nic niemozna zrobic w takiej sytuacji?
amigo

Re: Alimenty na pełnoletnie dziecko


June 09, 2009 11:21AM
Kobieto idź do pracy. Weź się za robotę. W epoce kamienia łupanego kobiety już pracowały. W głowach wam się poprzewracało od tych alimentów. do roboty.
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login

Online Users

Guests: 111
Record Number of Users: 9 on May 16, 2018
Record Number of Guests: 212 on May 12, 2018
usługi prawnicze

Prawo >> separacja małżonków >> prawa człowieka >> Prawo Mieszkaniowe >> Sędzia >>
porady prawne pytania, odpowiedzi, artykuły i opinie ciekawostki, artykuły,
pytania i odpowiedzi
Prawo mieszkaniowe Wszystko o sędziach
Zapytaj prawnika >> Prawo
- przeglądaj treść e-prawnik.pl >>
wiadomości 24 >> Rozwód w kościele >> Alimenty - dokumenty >>
porady prawne przez internet dostęp do treści e-prawnik.pl
biznes, prawo - wiadomości
- czy to możliwe? Zobacz sam wzory pism i dokumentów

Właścicielem serwisu jest Legalsupport sp. z o.o.

Prawo - zapytaj prawnika Prawo - przeglądaj treść e-prawnik.pl Pozew rozwodowy - wzory pism i dokumentów Rozwód kościelny - czy to możliwe ? - poradnik Alimenty - wzory pism i dokumentów